Kołobrzeg

Kołobrzeg jest najbardziej malowniczym miastem Pomorza Zachodniego o ponad tysiącletniej tradycji, położonym po obu stronach rzeki Parsęty, znajdującej ujście w słonych wodach Bałtyku. W ciągu stuleci miasto ulegało wielokrotnym zniszczeniom. Dlatego też zachowały się tylko nieliczne zabytki, które odbudowano i częściowo zrekonstruowano. Najważniejsze z nich to ratusz, bazylika konkatedralna, kamienica średniowieczna w której mieści się obecnie Muzeum Oręża Polskiego, Baszta Prochowa, Akademia Rycerska, Reduta Morast.
Już od 200 lat Kołobrzeg znany jest jako uzdrowisko. Dla kuracjuszy i turystów największą atrakcją Kołobrzegu jest jego nadbałtyckie położenie, które charakteryzuje się mikroklimatem o właściwościach leczniczych oraz piękną, sześciokilometrową piaszczystą plażą wraz z morskim kąpieliskiem. Północna część Kołobrzegu ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, to dzielnica uzdrowiskowa, w której znajdują się domy sanatoryjno - wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze przeprowadzające zabiegi z wykorzystaniem borowiny i solanki oraz nowoczesnej aparatury.

Bogactwa natury jakie znaleźć można w Kołobrzegu dają zdrowie i urodę. Skarbami, które przesądzają o roli Kołobrzegu jako uzdrowiska są: woda mineralna - solanka, nazywana też kołobrzeskim płynnym złotem, borowina - czarne złoto oraz lokalny mikroklimat i wyjątkowa zieleń. To unikalne połączenie naturalnych skarbów powoduje, że miasto oferuje szeroki wachlarz usług zdrowotnych i kosmetycznych. Kuracjusze uzdrowiska to przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, narządu ruchu, chorobami reumatycznymi, endokrynologicznymi oraz z cukrzycą. Kołobrzeg jest również uznanym uzdrowiskiem dziecięcym, w którym najmłodsi pacjenci uzyskują pomoc w leczeniu wielu schorzeń. Przyjeżdżają tu również dzieci na hipoterapię. W 2002 roku obchodzono w Kołobrzegu 200-lecie uzdrowiska. O jego renomie świadczy fakt, że już w 1938 roku wśród 125 badów (uzdrowisk) w Niemczech, kołobrzeski kurort uplasował się na pierwszym miejscu. Do dziś funkcjonuje określenie: Perła Bałtyku.

Klimatyczny Kołobrzeg to radosny klimat zabawy i rozrywki. To również leniwy klimat plażowania i wakacyjnego oderwania się od trudu dnia codziennego. Klimatyczny Kołobrzeg to wreszcie morski aerozol bogaty wcząsteczki jodu, chloru, soli i bromu. Jednak głównym bogactwem Kołobrzegu nieprzerwanie pozostają jego mieszkańcy i kuracjusze - ludzie, którzy tworzą to miejsce i jego klimat.

źródło: www.kolobrzeg.turystyka.pl www.kolobrzeg.com